Ośrodek Spraw Azjatyckich prowadzi szeroko zakrojony monitoring wydarzeń politycznych, gospodarczych i społecznych w państwach Azji Wschodniej. W ramach podjętych działań publikujemy pięć miesięcznych periodyków Monitor ChińskiMonitor JapońskiMonitor KoreańskiMonitor WietnamskiMonitor ASEAN oraz Monitor Chiny w ONZ ze specjalnym komentarzem naszych ekspertów. W sekcji archiwalnej znajdują się także Monitor Wietnamski (2017-2019), oraz Monitor Chiny-Bałkany (2017-2022). Miesięczniki te zawierają kompendium bieżących wydarzeń ze szczególnym naciskiem na aktywność tychże państw w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W przypadku chińskim kładziony jest również nacisk na aktywność chińskich władz lokalnych w tym regionie Europy, Azji Południowo-Wschodniej, a także w Polsce oraz na forum ONZ.

MONITOR CHIŃSKI

„Monitor Chiński” omawia i komentuje najważniejsze wydarzenia związane z aktualną sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną w Chinach, ze szczególnym naciskiem na działania Chin w regionie Europy Środkowej oraz działania zagraniczne chińskich władz lokalnych w prowincji Syczuan i Guangdong. Monitor opracowuje dr Bartosz Kowalski – analityk Ośrodka Spraw Azjatyckich.

MONITOR JAPOŃSKI

„Monitor Japoński”  omawia i komentuje najważniejsze wydarzenia związane z aktualną sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną w Japonii, ze szczególnym naciskiem na działania tego kraju w regionie Europy Środkowej i w Unii Europejskiej. Monitor opracowuje dr Marcin Socha – analityk Ośrodka Spraw Azjatyckich.

MONITOR KOREAŃSKI

 

„Monitor Koreański” omawia i komentuje najważniejsze wydarzenia związane z aktualną sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną w Korei Południowej, ze szczególnym naciskiem na działania Korei Południowej w regionie Europy Środkowej oraz relacje międzykoreańskie. Monitor opracowuje dr Joanna Beczkowska – analityk Ośrodka Spraw Azjatyckich.

MONITOR CHINY W ONZ

Po lewej stronie powiewająca flaga ONZ, na środku czerwono-biały napis "Monitor Chiny w ONZ", po prawej stronie powiewająca flaga Chin, a także białe logo UŁ w prawym górnym rogu

„Monitor Chiny w ONZ”  omawia i komentuje najważniejsze wydarzenia związane z aktualną aktywnością Chińskiej Republiki Ludowej na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych ze szczególnym uwzględnieniem prowadzonych narracji, które mają na celu pozycjonowanie Chin w otoczeniu międzynarodowym. Monitor opracowuje dr Przemysław Ciborek – analityk Ośrodka Spraw Azjatyckich.

MONITOR ASEAN

„Monitor ASEAN” omawia i komentuje najważniejsze wydarzenia związane z aktualną sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną w państwach Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, ze szczególnym naciskiem na działania Chin w regionie. Monitor opracowuje dr Mateusz Chatys – analityk Ośrodka Spraw Azjatyckich.

MONITOR WIETNAMSKI

„Monitor Wietnamski” omawia i komentuje najważniejsze wydarzenia związane z aktualną sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną w Wietnamie, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z państwami Półwyspu Indochińskiego oraz krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Monitor opracowuje dr Michał Zaręba – analityk Ośrodka Spraw Azjatyckich.

Po lewej stronie powiewająca flaga ChRL na maszcie, na środku czerwono-biały napis "monitor Chiny-Bałkany", po prawej stronie biały budynek z filarami i kopuła, a także białe logo UŁ w prawym górnym rogu

„Monitor Chiny-Bałkany”  omawia i komentuje najważniejsze wydarzenia związane z aktualnymi stosunkami bilateralnymi krajów Półwyspu Bałkańskiego z Chinami ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w ramach formatu 16+1 oraz inicjatywy Pasa i Szlaku. Monitor opracowuje dr Przemysław Ciborek  – analityk Ośrodka Spraw Azjatyckich.