2019

Monitor Wietnamski (6/2019). Na początku czerwca Wietnam został przyjęty do grona niestałych członków Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2020-21. Ostatniego dnia miesiąca doszło z kolei do podpisania w Hanoi Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem. Premier Nguyễn Xuân Phúc uczestniczył w 34. Szczycie ASEAN w Bangkoku oraz spotkaniu G-20 w Osace. W Wietnamie z kolei przebywał Vojtěch Filip lider Komunistycznej Partii Czech i Moraw oraz wiceprzewodniczący Izby Poselskiej. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (5/2019). Z uwagi na problemy zdrowotne sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu i prezydenta kraju Nguyễn Phú Trọnga w maju większą aktywność wykazywał premier Nguyễn Xuân Phúc, który obecny był w Rosji, Szwecji czy Norwegii. Do Kanady został zaproszony minister obrony Ngô Xuân Lịch, a w Wietnamie gościli szefowie tego resortu z Japonii i Chin. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (4/2019). Zły stan zdrowia sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu i prezydenta kraju Nguyễn Phú Trọnga wywołał dyskusję o sukcesji władzy w KPW. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Nguyễn Thị Kim Ngân złożyła oficjalną wizytę we Francji, Belgii i Katarze, natomiast premier Nguyễn Xuân Phúc uczestniczył w II Forum Pasa i Szlaku w Pekinie, po tym jak powrócił z europejskiej podróży do Rumunii i Czech. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (3/2019). Najważniejszym wydarzeniem marca w Wietnamie było wizyta przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, która miała miejsce po zakończeniu jego spotkania z Donaldem Trumpem. Doszło również do spotkań wietnamskich oraz filipińskich ministrów spraw zagranicznych i obrony, a także do rozmów szefa sztabu wietnamskiej armii z dowództwem Japońskich Morskich Sił Samoobrony. Z kolei oficjalną wizytę w Wietnamie złożyli sułtan Brunei, Hassanal Bolkiah, oraz przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Laosu, Pany Yathotou. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (2/2019). Najważniejszym wydarzeniem lutego w Wietnamie było zorganizowane w Hanoi drugie spotkanie między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. W lutym miały również miejsce obchody święta Tết, czyli wietnamskiego nowego roku lunarnego. Minister spraw zagranicznych Phạm Bình Minh złożył oficjalną wizytę w Korei Północnej i w Niemczech, a prezydent i sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyễn Phú Trọng odbył podróż do Laosu i Kambodży. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (1/2019). W styczniu uwagę światowych mediów przykuły kwestie związane z wejściem w życie kontrowersyjnego prawa dotyczącego cyberbezpieczeństwa, co wywołało pierwsze spięcie zarządzających portalem społecznościowym Facebook z władzami Wietnamu. Oficjalną wizytę w Hanoi złożył brytyjski minister stanu ds. Azji i Pacyfiku Mark Field, były sekretarz stanu USA, John Kerry oraz premier Laosu Thongloun Sisoulith. Z kolei szef wietnamskiego rządu Nguyễn Xuân Phúc przebywał w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, a przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Nguyễn Thị Kim Ngân na Parlamentarnym Forum Azji i Pacyfiku w Kambodży. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

2018

Monitor Wietnamski (12/2018). Oficjalną wizytę w Hanoi złożyli premier Kambodży Hun Sen oraz monarcha Norodom Sihamoni. Pod koniec miesiąca w Phnom Penh przebywał z kolei minister obrony Wietnamu gen. Ngô Xuân Lịch. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Nguyễn Thị Kim Ngân udała się do Korei Południowej, gdzie przebywał również wicepremier rządu w Hanoi Trịnh Đình Dũng. W Wientian doszło do czwartego spotkania ministrów spraw zagranicznych w ramach Mechanizmu Współpracy Lancang-Mekong, a pod koniec grudnia w Wietnamie przebywał przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (11/2018). W listopadzie premier Wietnamu Nguyễn Xuân Phúc był obecny na szczycie państw należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, któremu towarzyszyły również inne spotkania w ramach formuły ASEAN+3, czy Szczytu Azji Wschodniej. Szef rządu w Hanoi przebywał także w Port Moresby w Papui – Nowej Gwinei, gdzie miał miejsce szczyt państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Z kolei w Wietnamie gościł premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Indii Ram Nath Kovind oraz przewodniczący Rady Państwa oraz Rady Ministrów Kuby Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (10/2018). Po kilku latach negocjacji Komisja Europejska przyjęła Umowę o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem, która ostatecznie ma wejść w życie w 2019 roku. Decyzja została ogłoszona podczas podróży premiera Wietnamu Nguyễn Xuân Phúca po Europie, który w połowie miesiąca przebywał w Austrii, Belgii i Danii. Premier rządu w Hanoi był również obecny na spotkaniu liderów państw ASEAN w Indonezji oraz złożył wizytę w Japonii przy okazji szczytu z udziałem państw Mekongu. Zgodnie z przewidywaniami IX prezydentem Wietnamu został wybrany, pełniący funkcję sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu, Nguyễn Phú Trọng. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (9/2018). Najważniejszą informacją września w Wietnamie była wieść o śmierci urzędującego od 2016 roku prezydenta Trần Đại Quanga. Z tego powodu w kraju ogłoszono dwudniową żałobę, podczas której odbyły się uroczystości pogrzebowe. W Hanoi miało również miejsce Światowe Forum Ekonomiczne ASEAN, które przyciągnęło polityków z 43 państw świata. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (7-8/2018). Najgłośniejszym wydarzeniem lipca i sierpnia była wizyta w Wietnamie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. W ostatnich dwóch miesiącach aktywnością wykazał się również minister spraw zagranicznych Wietnamu Phạm Bình Minh, który złożył oficjalne wizyty w Grecji, Bułgarii, Rumunii i Singapurze. Prezydent Trần Đại Quanga z kolei odbył podróż do Afryki, gdzie spotkał się z politykami z Etiopii i Egiptu. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (6/2018). Najgłośniejszym wydarzeniem czerwca była wizyta szefa wietnamskiego rządu Nguyễn Xuân Phúca w Kanadzie z okazji Szczytu G7. W pierwszej połowie miesiąca w kilku wietnamskich miastach doszło do antychińskich demonstracji wywołanych propozycją uchwalenia Ustawy o Strefach Ekonomicznych. Z kolei do Wietnamu zostali zaproszeni ministrowie obrony Korei Południowej, Indii oraz Kanady. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (5/2018). Najgłośniejszym wydarzeniem maja dla wietnamskiego życia politycznego był pobyt prezydenta Trần Đại Quanga w Japonii. Oficjalną wizytę w Wietnamie złożyli z kolei generalny gubernator Australii Peter Crosgrove i szefowa MSZ rządu w Canberze Julie Bishop. Na uwagę zasługuje również fakt, że kolejne okręty, tym razem z Indii, stacjonowały w wietnamskim porcie w Đà Nẵng. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (4/2018). Kwiecień był niezwykle aktywnym miesiącem dla ministra obrony Wietnamu. Gen. Ngô Xuân Lịch złożył oficjalne wizyty w Moskwie, Seulu i Tokio, gdzie podpisał porozumienia w zakresie obronności. Premier Phúc udał się z kolei do Singapuru, by wziąć udział w Szczycie ASEAN i spotkać z szefem tamtejszego rządu. Do Wietnamu z kolei przyjechał Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin, Aung San Suu Kyi, premier birmańskiego rządu i szefowa MSZ Indonezji Retno Marsudi. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (3/2018). Marzec był niezwykle aktywnym miesiącem dla wietnamskiej dyplomacji. Prezydent Trần Đại Quang odwiedził Indie i Bangladesz, premier Nguyễn Xuân Phúc Nową Zelandię i Australię, a sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyễn Phú Trọng złożył wizytę we Francji i na Kubie. Do Hanoi z kolei przybył stojący na czele rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, szefowa południowokoreańskiej dyplomacji Kang Kyung-wha oraz prezydent Republiki Korei Moon Jae-in. W wietnamskim porcie Đà Nẵng cumował amerykański lotniskowiec USS Carl Vinson, a w Chile podpisano Kompleksowe i Progresywne Porozumienie o Partnerstwie Transpacyficznym, którego sygnatariuszem jest również Wietnam. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (2/2018). Najważniejszym wydarzeniem lutego w Wietnamie były obchody święta Tết, które trwały aż 7 dni. Na początku miesiąca odbyły się również uroczystości upamiętniające założenie Komunistycznej Partii Wietnamu. Premier Nguyễn Xuân Phúc udał się z wizytą do Laosu, a port w Đà Nẵng przygotowuje się na przyjęcie amerykańskiego lotniskowca. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski „Spotkanie APPF” (1/2018). Najważniejszym wydarzeniem stycznia skupiającym uwagę światowych mediów było Parlamentarne Forum Azji i Pacyfiku (APPF). Do Hanoi przybyło ponad 350 delegatów z parlamentów ponad 22 państw regionu, co mimo początku roku, okrzyknięto najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym 2018 roku w Wietnamie. W pierwszej połowie stycznia w Phnom Penh odbył się II szczyt mechanizmu Współpraca Lancang-Mekong (LMC – Lancang Mekong Cooperation), który zgromadził szefów rządów państw dorzecza Mekongu. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

2017

Monitor Wietnamski (12/2017). W grudniu jednym z ważniejszych wydarzeń z wietnamskiej perspektywy było spotkanie w ramach forum Współpraca Lancang-Mekong (LMC – Lancang-Mekong Cooperation), w którym udział wziął minister spraw zagranicznych Phạm Bình Minh. Widoczna była również aktywność dyplomatyczna między Hanoi a Wientian, co można stwierdzić na przykładzie wizyty prezydenta  Laosu i sekretarza generalnego tamtejszej partii Boungnanga Vorachitha oraz ministra spraw zagranicznych Saleumxaya Kommasitha. Szef wietnamskiego MSZ z kolei udał się do Seulu na spotkania z czołowymi politykami Republiki Korei. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski „Szczyt APEC” (11/2017). Najważniejszym wydarzeniem listopada skupiającym uwagę światowych mediów był Szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Do Wietnamu przybyli m. in. przewodniczący ChRL Xi Jinping, prezydent USA Donald Trump czy premier Kanady Justin Trudeau. W połowie miesiąca odbył się również szczyt ASEAN oraz towarzyszące temu spotkaniu wydarzenia, w których udział wziął szef wietnamskiego rządu. Pod koniec listopada miała miejsce oficjalna wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy, któremu towarzyszyła misja gospodarcza polskich przedsiębiorców. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (10/2017). Aktywność dyplomacji wietnamskiej, widoczną zwłaszcza w ostatnich miesiącach, zahamowały przygotowania do nadchodzącego szczytu APEC, który w Wietnamie jest traktowany priorytetowo i prestiżowo. Ożywioną działalność prowadzili w tym okresie minister obrony narodowej gen. Ngô Xuân Lịch, który odwiedził Birmę i Indonezję oraz przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Nguyễn Thị Kim Ngân przebywająca w październiku w Rosji i Kazachstanie. Europejskie tournée odbyła wiceprezydent Đặng Thị Ngọc Thịnh odwiedzając Finlandię, Łotwę i Litwę. W Rangunie z kolei dyskutowano o zasobach rzeki Mekong i wpływie rozwoju hydroenergetyki na sytuację w dorzeczu. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (8-9/2017). W Wietnamie trwają przygotowania do szczytu APEC. Jednym z ostatnich etapów prac nad organizacją listopadowego wydarzenia było trzecie Spotkanie Wyższych Urzędników (SOM 3), które odbyło się w mieście Ho Chi Minh pod koniec sierpnia. Za historyczne wydarzenie można uznać wizytę prezydenta Sisiego, który jako pierwsza głowa państwa mająca władzę w Egipcie, odwiedził Wietnam od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych między Hanoi a Kairem. Wietnam budzi również coraz większe zainteresowanie państw Europy Środkowo-Wschodniej, czego efektem była szeroko komentowana w mediach wizyta premiera Węgier Viktor Orbán w ostatnich dniach września. Całość informacji z sierpnia i września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (7/2017). Na początku lipca stojący na czele wietnamskiego rządu Nguyễn Xuân Phúc uczestniczył w szczycie G-20 odbywającym się w Hamburgu. Przy okazji europejskiej podróży premier Wietnamu odwiedził również Holandię na zaproszenie szefa rządu w Hadze. Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyễn Phú Trọng złożył oficjalną wizytę w Kambodży, a Wietnam z kolei odwiedziła przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Laosu. Największa uwaga była jednak skupiona na wydarzeniach w rejonie Morza Południowochińskiego, gdzie działająca za zgodą Wietnamu firma Respol rozpoczęła odwierty na spornych terenach, by ostatecznie ustąpić pod wpływem chińskich gróźb. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (6/2017). Na początku czerwca oficjalną wizytę w Japonii złożył Nguyễn Xuân Phúc, co było kolejnym krokiem na drodze zacieśniania więzi politycznych między Tokio a Hanoi. Prezydent Trần Đại Quang z kolei pod koniec miesiąca odbył europejską podróż odwiedzając Białoruś i Rosję. Coraz większą aktywność dyplomatyczną widać w relacjach Wietnamu ze stolicami Europy Środkowo-Wschodniej takimi jak Praga i Bratysława. Kolejnym efektem budowania partnerstwa Hanoi z Czechami i Słowacją była wizyta czeskiego prezydenta Miloša Zemana i obecność słowackiego wicepremiera Roberta Kaliňáka w Wietnamie w pierwszych dniach czerwca. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (5/2017). W połowie maja prezydent Wietnamu Trần Đại Quang wziął udział w zorganizowanym w Pekinie Forum „Jeden Pas, Jedna Droga”, podczas którego rozmawiał z czołowymi politykami ChRL. Do Tokio udali się Phạm Bình Minh oraz wiceprezydent Đặng Thị Ngọc Thịnh, z kolei w Hanoi przebywali politycy japońscy na czele z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshige Seko i przewodniczącym Izby Reprezentantów Oshimą Tadamorim. Pod koniec miesiąca premier Nguyễn Xuân Phúc udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie doszło do jego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (4/2017). W drugiej połowie kwietnia wicepremier i szef wietnamskiej dyplomacji Phạm Bình Minh złożył wizyty w Pekinie oraz Waszyngtonie. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego udała się w podróż po Europie, podczas której odwiedziła Szwecję, Węgry i Czechy. Wietnamczycy aktywnie działali również na kontynencie afrykańskim, czego dowodem były spotkania z politykami Kamerunu, Senegalu i Angoli. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (3/2017). Na początku marca w Wietnamie przebywał cesarz Ahikito, a na spotkanie z władzami w Hanoi przybyli również premier Singapuru Lee Hsien Loong i prezydent Izraela Re’uwen Riwlin. W Europie Środkowo-Wschodniej gościł minister bezpieczeństwa publicznego, a w Hội An i Huế oddano część polskiemu konserwatorowi zabytków Kazimierzowi Kwiatkowskiemu w 20-tą rocznicę jego śmierci. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.