2023

16 stycznia 2023 r. dr Marcin Socha wziął udział w audycji "Połączenie" w radiu TOK FM. Rozmowa z Jakubem Janiszewskim dotyczyła spotkania premiera Kishidy Fumio z prezydentem Joe Bidenem oraz zmian w japońskiej strategii obronnej. Cały materiał jest dostępny do wysłuchania tutaj.

3 stycznia 2023 r. Prof. Mierzejewski w audycji Kotrapunkt Polskiego Radia 24 mówił o aktualnej sytuacji gospodarczej w Chinach, a także o planach rządu w Pekinie na rozwiązanie problemów ekonomicznych państwa. Wszystko wskazuje na to, że chiński rząd będzie zmierzał do centralizacji gospodarki kraju. Cały materiał jest dostępny do wysłuchania tutaj.

2022

15 grudnia 2022 r. Przemysław Ciborek był gościem Mateusza Grzeszczuka na łamach portalu Układ Sił, gdzie rozmawiali na temat protestów w Chinach związanych z tzw. "polityką zero covid", a także reakcji rządu w Pekinie oraz konsekwencjach dla władzy Xi Jinpinga. Ponadto poruszony został temat śmierci byłego lidera ChRL - Jiang Zemina. Całą rozmowę można wysłuchać tutaj

7 grudnia 2022 r. ukazał się na łamach Rzeczpospolitej artykuł prof. Mierzejewskiego poświęcony dwóm scenariuszom rozwoju sytuacji politycznej w Chinach w dobie "protestów białej kartki" oraz śmierci byłego lidera ChRL Jiang Zemina. Czy powtórzy się scenariusz znany z "rewolucji kulturalnej", a może decyzje chińskich decydentów będą bazowały na doświadczeniach z 1989 r.?Cały artykuł dostępny tutaj.

7 listopada 2022 r. opublikowano wywiad przeprowadzony przez Katarzynę Mokrzycką z Przemysławem Ciborkiem w portalu "300 Gospodarka". Rozmowa była poświęcona współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami. Wśród poruszonych tematów znalazły się między innymi zagadnienia związane z chińskimi inwestycjami w regionie, a także powiązaniami politycznymi oraz interpersonalnymi poszczególnych państw formatu 14+1 z ChRL. Wywiad jest dostępny tutaj.

19 września 2022 r. opublikowano wywiad przeprowadzony przez Katarzynę Mokrzycką z dr Joanna Beczkowską w portalu "300 Gospodarka". Rozmowa była poświęcona zaangażowaniu Korei Południowej w Europie Środkowej i rywalizacji z Chinami. Wśród poruszonych tematów znalazły się między innymi zagadnienia związane z energetyką oraz sektorem zbrojeniowym. Wywiad jest dostępny tutaj.

15 września 2022 r. opublikowano artykuł w portalu informacyjnym "South China Morning Post", w którym autor tekstu Jack Lau zacytował komentarz profesora Mierzejewskiego na temat wypowiedzi Li Zhanshu w Moskwie w kontekście rozwijania przez Chiny ściślejszej współpracy handlowej z Azją Centralną. Tekst był poświęcony pierwszej wizycie zagranicznej przewodniczącego Xi Jinpinga od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Chiński lider odwiedził Kazachstan, gdzie w 2013 r. zapowiedział inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku. Artykuł jest dostępny tutaj.

2 września 2022 r. opublikowano artykuł w portalu "Tygodnik TVP", w którym autor tekstu Łukasz Lubański zacytował komentarz dr Joanny Beczkowskiej na temat obecnej sytuacji politycznej w Korei Południowej, a także podejścia konserwatywnego obozu politycznego w tym kraju do biznesu jak i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Dr Beczkowska zarysowała również sytuację społeczną w Korei południowej, zwracając uwagę na napięcia związane z silną falą feminizmu oraz jej zderzenie z falą antyfiminizmu. Artykuł jest dostępny tutaj.

1 września 2022 r. Przemysław Ciborek był gościem Mateusza Grzeszczuka prowadzącego podcast "Bez Paszportu". W ramach rozmowy poruszone zostały wątki dotyczące polityki zagranicznej Serbii oraz roli UE, Stanów Zjednoczonych i Chin na Bałkanach. Całą rozmowę można wysłuchać tutaj

19 sierpnia 2022 r. Bartosz Kowalski udzielił obszernego komentarza brytyjskiemu magazynowi "The New Statesman" nt. współpracy chińsko-serbskiej w zakresie technologii inwigilowania społeczeństwa i ,,safe cities". Cały artykuł do przeczytania tutaj.

9 sierpnia 2022 r. Prof. Mierzejewski w audycji Polskiego Radia 24 przedstawił okoliczności ostatnich napięć w Cieśninie Tajwańskiej. Mówił o perspektywie wewnętrznej, międzynarodowej i gospodarczej. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

1 lipca 2022 r. Marcin Socha w audycji Pierwsze Śniadanie Radia TOK FM mówił o problemach z dostawami energii w Japonii. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

17 maja 2022 r. Prof. Mierzejewski w audycji Polskiego Radia 24 "Świat w powiększeniu" komentował sytuację ekonomiczną i finansową w Chinach związaną z potencjalną recesją i spowolnieniem gospodarki. Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Dominik Mierzejewski mówił o politycznych i gospodarczych wymiarach dyskusji w Chinach. - W Szanghaju nie sprzedano żadnego luksusowego, ani żadnego samochodu od miesiąca. To powoduje, że cały projekt ekonomii podwójnego obiegu staje pod dużym znakiem zapytania - mówił. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

11 maja 2022 r. Mateusz Chatys w audycji Radia TOK FM mówił o wyborach prezydenckich na Filipinach, które wygrał syn byłego dyktatora - Ferdinand Marcos Jr. Nowy prezydent Filipin jest członkiem jednej z najbardziej wpływowych dynastii na Filipinach, która konsekwentnie budowała swój kapitał polityczny od czasu powrotu rodziny Marcosów do kraju w 1991 r. Zdecydowaną większość elektoratu wyborczego na Filipinach stanowią ludzie młodzi i słabo wyedukowani, a co za tym idzie łatwo ulegli narracji o "złotej erze" Filipin za dyktatury Ferdinanda Marcosa. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

7 maja 2022 r. Marcin Socha w audycji Radia RMF24 rozmawiał z Magdaleną Karwat o polityce inflacyjnej japońskiego rządu. Japonia jest jednym z nielicznych państw rozwiniętych, które kontynuują politykę dodruku pieniądza i utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Inflacja konsumencka osiągnęła planowany poziom 2%, lecz wielu Japończyków boryka się z wyraźnym wzrostem cen produktów importowych w tym paliw. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

20 kwietnia 2022 r. ukazał się na łamach Rzeczpospolitej artykuł prof. Mierzejewskiego poświęcony sytuacji pandemicznej w Chinach oraz wpływie restrykcji epidemiologicznych na politykę chińskiego rządu. Prof. Mierzejewski odpowiada między innymi na pytanie czy dojdzie do zmian w koncepcji "pokój i rozwój"? Cały artykuł dostępny tutaj.

23 marca 2022 r. Dr Socha w audycji Polskiego Radia 24 mówił o przemówieniu prezydenta Ukrainy przed japońskim parlamentem. Zełenski podziękował Japonii za wiodącą postawę wśród państw Azji w reagowaniu na inwazję Rosji na Ukrainę. Rząd w Tokio przyłączył się do zachodnich sankcji m.in. w zakresie odcięcia wybranych rosyjskich banków od systemu SWIFT i zamrożenia aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina oraz osób z jego otoczenia i oligarchów. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

19 marca 2022 r. Prof. Mierzejewski w audycji Polskiego Radia 24 "Świat w powiększeniu" komentował stanowisko/a chińskie wobec wojny Rosji w Ukrainie - Strona chińska jest związana komunikatem z Federacją Rosyjską z 4 lutego, który dotyczy rosyjsko-chińskich stosunków "w nowej erze". Nowa era zaczęła się strasznie. Jeśli tak ma wyglądać, to redefinicja stosunków międzynarodowych nie będzie Chinom na rękę - mówił na antenie. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

9 marca 2022 r. ukazał się na łamach Rzeczpospolitej artykuł prof. Mierzejewskiego poświęcony chińskiej strategii dwuznaczności Chin w obliczu sytuacji na Ukrainie. Prof. Mierzejewski pisze, że sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim zmusza Pekin do zachowania elastycznej postawy wobec Rosji. Być jej partnerem, a jednocześnie nie zamykać sobie pola do rozmów z USA. Cały artykuł dostępny tutaj.

8 marca 2022 r. ukazał się na portalu Onet Wiadomości wywiad z prof. Mierzejewskim poświęcony trójkątowi USA-Chiny-Rosja w kontekście konfliktu na Ukrainie. Prof. Mierzejewski argumentuje, że izolowana międzynarodowo Rosja, pod ostrzałem sankcji gospodarczych ze sprawami o ludobójstwo w sądach międzynarodowych, może też związana wieloletnią wojną na Ukrainie będzie dla Chin balastem, a nie wzmocnieniem. Ponadto ewentualna rozmowa na linii Waszyngton-Pekin mogłaby sugerować, że Chiny biorą pod uwagę porażkę Putina i z obawą patrzą na zmobilizowany Zachód. Cały wywiad dostępny tutaj.

23 lutego 2022 r. ukazał się na portalu Onet Wiadomości wywiad z prof. Mierzejewskim poświęcony złożoności stosunków Chin z Rosją z perspektywy ostatnich wydarzeń wokół Ukrainy. Prof. Mierzejewski mówi, że Rosja jest tylko podwykonawcą w projekcie "odrodzenia Chin". – Jakiś czas temu na konferencji w Szanghaju Rosjanie utyskiwali na stronę chińską, że nie chce inwestować w Rosji. Na to Chińczycy pytali, a jak u was z prawem? Chcemy, żeby nasze inwestycje były stabilne. Zwraca również uwagę, że aktualnie politycznie władzom chińskim bliżej do Rosji, choć nie jest to bezwarunkowe. Gospodarczo naturalnie biznes robi się z Zachodem i tu jest bliżej do bardziej trwałych relacji. Cały wywiad dostępny tutaj.

20 lutego 2022 r. na stronach "Rzeczpospolitej" ukazał się tekst prof. Mierzejewskiego poświęcony reakcji Pekinu na wydarzenia na Ukrainie i możliwych scenariuszy z udziałem Chin. Strona amerykańska z pewnością wykorzysta rosnące napięcie z Rosją i jej agresywną politykę do kreowania negatywne wizerunku Chińskiej Republiki Ludowej i będzie wskazywała, że z uwagi na bliskie kordialne relacje z Moskwy przekonywania opinii międzynarodowej do "China threat" będzie ułatwione. Ściślejsze stosunki z Rosją będą stawiały Chiny w roli „starszego brata", a Rosję w roli „młodszego brata", czyli w „jednej familii". To w sposób taktyczny będzie wykorzystywane przez Stany Zjednoczone, a podkreślanie chińskich imperialnych intencji w polityce międzynarodowej zyska nowe argumenty. Być może w sposób niezamierzony działania ChRL będą utożsamiane z polityką rosyjską, a agresywna postawa Rosji wobec Ukrainy tylko te tendencje przyśpieszy" - konkluduje autor. Cały artykuł dostępny tutaj

2021

28 grudnia 2021 r. Prof. Mierzejewski w audycji Polskiego Radia 24 "Świat w powiększeniu" mówił o taktycznym zbliżeniu w relacjach chińsko-rosyjskich powodowanym zagrożeniem utraty legitymizacji zarówno w Chinach jak i Rosji. W odniesieniu do kwestii relacji z Pekinu z Wilnem uznał, że kluczowe z perspektywy Pekinu jest zapewnienie dostaw nowych technologii i półprzewodników stąd kwestia Tajwanu jest bardzo wrażliwa. Reasumując rok 2021 r. podkreślił, że kluczowe dla rozwoju gospodarczego będzie pobudzanie konsumpcji wewnętrznej co władze próbują zapewnić przez kolejne kampanie polityczne oraz pokazywanie asertywności na arenie międzynarodowej. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj

3 listopada 2021 r. w programie „Świat w powiększeniu” (Polskie Radio 24) prof. Mierzejewski komentował kryzys energetyczny w Chinach. Zwrócił uwagę, że Chiny chciały ogłosić się liderem walki z ociepleniem klimatycznym, ponieważ wycofały się z niej Stany Zjednoczone. Pekin natomiast pozostał na polu walki jako lider, narzucając bardzo wysokie standardy, ale zamykanie kopalń od 2016 r. spowodowało niedobory energii. Gościem audycji była również dr Beczkowska, która odniosła się do szczytu Grupy V4 i planowanym spotkaniu polskiego premiera z przywódcą Korei Południowej. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

29 października 2021 r. w programie „Więcej Świata” (Program 1 Polskiego Radia) prof. Mierzejewski komentował aktualną sytuację w Cieśnienie Tajwańskiej. Zwrócił uwagę na wewnętrzne uwarunkowania polityki ChRL do których zaliczył: rosnące problemy gospodarcze oraz przygotowania do XX Zjazdu KPCh, który ma odbyć się za rok. Z punktu widzenie Stanów Zjednoczonych kluczowym jest odłączenie Chin od globalnego łańcucha dostaw półprzewodników a rywalizacja technologiczna między Waszyngtonem a Pekinem stawia kwestię tajwańską jako kluczową w relacjach bilateralnych. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

22 lipca 2021 r. - badania opinii publicznej pokazują, że ponad 80% społeczeństwa uważa, że igrzyska olimpijskie powinny zostać odwołane - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Socha. Zdaniem analityka Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ, Japończycy nie ufają przede wszystkim politykom i nie ufają rządowi jeśli chodzi o organizację tych igrzysk. Wskazał również, że "obecnie badania opinii publicznej pokazują, że ponad 80% społeczeństwa uważa, że powinny one zostać odwołane albo przełożone na jeszcze inny termin. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

2 lipca 2021 r. warto spojrzeć na ideologię komunistyczną w Chinach jako spoiwo Chin – mówił w Polskim Radiu 24 profesor Mierzejewski. Omówił rolę ideologii zewnętrznej, która z uwagi na zdywersyfikowane sposoby myślenia, jest podstawowym elementem ograniczającym spory wewnątrz Chin. Jest to paradoksalnie czynnik umożliwiający zjednoczenie zdywersyfikowanego organizmu jakim są Chiny. W dalszym ciągu wypowiedzi kierownik OSA UŁ omówił trzy podejścia do ideologii: Mao Zedonga, Deng Xiaopinga oraz Xi Jinpinga. Cały materiał dostępny na stronie Polskiego Radia 24 do wysłuchania tutaj.

28 czerwca 2021 r. władze Chin i USA obawiają się rosnącej roli gigantów technologicznych, które mogłyby podkopać legitymację systemów politycznych – pisze na łamach „Rzeczpospolitej” prof. Dominik Mierzejewski. W tekście przedstawia różnice jakie dzielą Stany Zjednoczone i Chińską Republikę Ludową oraz dyskutuje na temat podobnych procesów zachodzących w dwóch państwach do których zalicza implementowanie prawa antymonopolowego. Zdaniem Mierzejewskiego równoległe procesy choć motywowane w sposób odmienny stanowią istotnym element współczesnych stosunków międzynarodowych. Cały tekst „Nowy wróg, stare podziały” czytaj tutaj.

26 stycznia 2021 r. w programie „Więcej Świata” prof. Mierzejewski rozmawiał na temat relacji między Zachodem a Chińską Republiką Ludową. Około 70 prominentnych polityków z krajów grupy G7 i Parlamentu Europejskiego we wspólnym liście zaapelował do przywódców państw grupy G7 o przeciwstawienie się ekspansjonistycznej polityce Chin. - Pekin reaguje na to bardzo nerwowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dominik Mierzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

2020

29 października 2020 r. w programie „Więcej Świata” prof. Mierzejewski komentował ostatnie decyzji podjęte na Plenum KC KPCh. Spotkanie z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą jest tu rozumiane jako konieczność mobilizacji kolejnej grupy wewnątrz partii. Kluczowe jednak jest tu ogłoszenie gospodarki podwójnego obiegu, która w dalszej perspektywie ma opierać na integracji gospodarczej wewnątrz Chin z limitowaną interakcją z podmiotami zewnętrznymi. Cały materiał dostępny do wysłuchania tutaj.

1 lipca 2020 r. w programie „Więcej Świata” prof. Mierzejewski rozmawiał na temat obchodów 100-lecia Komunistycznej Partii Chin. Władze ChRL nasilają propagandę sukcesu przed 100-leciem Komunistycznej Partii Chin. Miasta wypełniły się partyjnymi posterami, 100 raperów nagrało wspólnie patriotyczną piosenkę hip-hopową, a kinom kazano wyświetlać propagandowe filmy historyczne. O celach i mechanizmach działania KPCh więcej tutaj.

27 lutego 2020 r. w Radiu Łódź w audycji redaktor Kamili Litman "Bez przesady" sprawę koronawirusa komentował prof. D Mierzejewski. Poruszył zagadnienie centralizacji władzy w Chinach oraz reakcję władz Tajlandii i Singapuru na szerzącą się epidemię wirusa. Więcej na stronie.

26 stycznia 2020 r. w Polskim Radiu w audycji redaktora Bogumiła Husejnowa "Świat w soczewce" prof. Mierzejewski analizował sytuację w związku z powołaniem centralnej grupy kierowniczej ds. walki z koronawirusem, reakcję przewodniczącego Xi Jinpinga oraz możliwe konsekwencje gospodarcze. Więcej na stronie.

2019

30 stycznia 2019 r. na łamach "Rzeczpospolitej" ukazał się tekst "Pekiński parasol Pasa i Szlaku" w którym prof. Mierzejewski komentuje relacje między politycznym centrum w Pekinie a prowincjami. Kluczowym dla zrozumienia "Pasa i Szlaku" jest analiza dynamiki wewnętrznej w Chinach. Więcej na stronie.

2017

22 listopada 2017 r. O Ośrodku Spraw Azjatyckich UŁ, którego jednym z głównych celów jest organizowania spotkań biznesowych, doradztwo w zakresie współpracy lokalnej pisze Urząd Miasta Łodzi. Więcej na stronie.

22 listopada 2017 r. W czasie Forum Think-tanków w Budapeszcie (20.11.2017) prof. Mierzejewski udzielił wywiadu dla "Dziennika Ludowego". Uznając, iż platforma 16+1 ma raczej wymiar bilateralny sugerował, iż dyplomacja samorządowa może być elementem tworzenia realnego zaangażowania w wielostronną współpracę. Przykładem tego typu jest Kanton, który jako jedyny w Chinach tworzy wielostronne alianse miast np. z Los Angeles i Aukland. Może to stawić dobry wzór dla miast z Europy Środkowej i Chin.

24 października 2017 r. ukazał się wywiad z prof. Mierzejewskim dla portalu defence24.pl na temat kończącego się Zjazdu KPCh w Pekinie. W wywiadzie poruszono kwestie z nowymi, możliwymi kierunkami polityki zagranicznej. Jak zaznaczono w wywiadzie wszystkie wątki chińskiej polityki zagranicznej należy rozpatrywać nie tyle w kontekście międzynarodowym ile wewnętrznym. Więcej na stronie.

23 października 2017 r. prof. Mierzejewski oraz dr. Justyna Szczudlik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentowali decyzje XIX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin w programie To był dzień na świecie w Polsat News. W trakcie dyskusji omówiono szerszy kontekst zmian w Chińskiej Republice Ludowej, możliwe scenariusze współpracy między Chinami a Rosją oraz wyzwań jakie czekają Zachód w związku z rosnącą potęgą Chin.

16 października 2017 r. profesor Mierzejewski komentował współpracę Łodzi z Chengdu dla chińskiego portalu informacyjnego news.163.com W krótkiej wypowiedzi podkreślił rolę Łodzi jako łącznika w relacjach z Chinami oraz nakreślił dalsze możliwe kroki współpracy.

16 września 2017 r. prof. Mierzejewski w wypowiedzi "Dziennika Ludowego" przedstawił wagę relacji na poziomie lokalnym. Tu przykładem służy współpraca województwa łódzkiego z prowincją Syczuan. W rozmowie zasugerowano konieczność podjęcia wspólnych działań na rzecz zmniejszenia asymetrii w bilateralnym handlu.

4 września 2017 r. w rozmowie z Polską Agencją Prasową kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ prof. Mierzejewski uznał, że w kryzysie koreańskim kluczowe będą negocjacje w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Mimo, że kryzys nie został rozwiązany przy pomocy rozmów sześciostronnych to jednak mechanizm multipolarny wzorowany na koncercie mocarstw powinien zostać uznany jako nadrzędny mechanizm w rozwiązaniu nuklearnego pata. Więcej na stronie.

28 czerwca 2017 r. "Koncern KGHM i uczelnia mają zajmować się analizą sytuacji w Azji Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem roli Chin w gospodarce Europy Środkowej. KGHM odpowiada za ponad połowę wartości polskiego eksportu do Chin. Badania prowadzić będzie Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ" - więcej na stronie.

21 czerwca 2017 r. opublikowano krótkie wypowiedzi profesora Mierzejewskiego dla "South China Morning Post". Artykuły autorstwa Wade Sheparda zostały poświęcone chińskiej inicjatywie "pasa i szlaku". Więcej tutaj oraz tutaj.

9 stycznia 2017 r. prof. Mierzejewski komentował sprawę odwołania przetargu przy ul. Pryncypalnej w Łodzi. - Należy zwrócić uwagę na procesy centralizacyjne zachodzące w samych Chinach. Stąd w czasie wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Polsce nie promowano lokalnego połączenia kolejowego tylko markę „China Railway Express” - mówił w krótkim komentarzu. Więcej na stronie.

2016

16 czerwca 2016 r. w czasie spotkania 16+1 w Tangshan (prow. Hebei) agencja prasowa Xinhua przeprowadziła wywiad z prof. Mierzejewskim. W trakcie rozmowy przedstawiono historię działań Łodzi i województwa łódzkiego oraz możliwość dalszej współpracy ze szczególnym naciskiem na współpracę w szkolnictwie wyższym. Więcej na stronie za pośrednictwem aplikacji WeChat (QR Code).

28 stycznia 2016 r. współpracujący z Ośrodkiem Spraw Azjatyckich Konrad Godlewski w rozmowie dla „Forbesa” omawia problematykę połączeń kolejowych w chińsko-europejskich działaniach wokół „jednego pasa, jednego szlaku”.  Cały artykuł Wade Sheparda jest dostępny na stronie.

2015

30 grudnia 2015 r. wspólnie z prof. Krzysztofem Kozłowskim (SGH) prof. Mierzejewski komentował wydarzenia mijającego roku w Azji. Dyskusja toczyła się głównie wokół polityki zagranicznej i wewnętrznej Chińskiej Republiki Ludowej. Cała audycja dostępna jest na stronie.

27 października 2015 r. w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prof. Mierzejewski dochodzi do wniosku, iż być może Polska ma szansę włączyć się w prace grupy G20 przez aktywną współpracę z Pekinem. Nagranie dostępne tutaj. Więcej informacji na stronie.

7 czerwca 2015 r.  pojawił się wywiad z prof. Mierzejewskim na łamach „Dziennika Łódzkiego”. Całość dostępna tutaj.