FocusOSA #259: Korea Południowa w EŚW

Joanna Beczkowska

22.06.2023

W maju Korea Południowa przedstawiła plany dotyczące długoterminowej pomocy Ukrainie. Jak zapowiedział minister ziemi, infrastruktury i transportu Won Hee-ryong „odbudowa nie polega na cofaniu się do przeszłości, ale dążeniu do lepszej przyszłości”. Ma to być główna wytyczna polityki wspierania Ukrainy długoterminowo: rozwój nowoczesnej infrastruktury w duchu smart city czy współpraca z sektorem prywatnym. Pod kątem wsparcia odbudowy Ukrainy Korea Południowa zamierza ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską – a także Polską, która postrzegana jest przez Seul jako naturalny partner dla współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy. W tym celu Seul zamierza uruchomić specjalny kanał komunikacyjny z Polską, by dowiadywać się o ukraińskich potrzebach. Co zakłada koreańska strategia wsparcia odbudowy Ukrainy?

Korea Południowa zamierza wspierać Ukrainę krótko- i długoterminowo. Krótkoterminowe wsparcie wiąże się przede wszystkim z bieżącą pomocą humanitarną. Wsparcie długoterminowe z kolei dotyczy poradzenia sobie ze stratami wśród ludności i w gospodarce: długotrwały proces odbudowy Ukrainy musi objąć takie obszary jak przemysł, infrastruktura i biznes. Koreańska strategia wsparcia wpisuje się w ustalenia społeczności międzynarodowej: należy wesprzeć odbudowę Ukrainy jako państwa nowoczesnego i zintegrowanego z Europą, w zgodzie z unijną polityką klimatyczną. Wraz z odbudową infrastruktury mają iść reformy administracyjne. Warto zauważyć, że wytyczne te są zgodne z normami Komitetu Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej, która jest jedną z platforma za pośrednictwem których Korea Południowa zamierza wspierać Ukrainę. Obok tradycyjnej formy dotacji przez kraje-darczyńców w perspektywie długoterminowej oczekuje się zaangażowania sektora prywatnego.

W zakresie pomocy rozwojowej Korea Południowa planuje działać na różnych płaszczyznach. Jedną z nich są dotacje poprzez organizacje międzynarodowe. Innym rodzajem pomocy finansowej mają być niskooprocentowanych pożyczek w ramach Funduszu Współpracy na rzecz Rozwoju Gospodarczego (EDCF). Jest to koreański program utworzony w 1987 roku, który ma na celu wspieranie projektów infrastrukturalnych w państwach rozwijających się. Obok pomocy finansowej, Korea Południowa zamierza aktywnie korzystać z własnych doświadczeń w zakresie powojennej odbudowy i współprac rozwojowej. W tym zakresie Korea Południowa zamierza podzielić się know-how w zakresie planowania nowoczesnych miast smart city czy budowy kompleksów przemysłowych high-tech. Korea Południowa ma także doświadczenie otrzymywania pomocy państw-darczyńców i efektywnego  jej wykorzystania. Kwestie te zostały omówione przez ministra ziemi, infrastruktury i transportu Won Hee-ryonga z z pierwszą wicepremier Ukrainy Juliją Swyrydenko.

Obok działania w organizacja międzynarodowych związanych z pomocą rozwojową, Korea Południowa nawiązała bezpośrednią współpracę z Polską na rzecz odbudowy Ukrainy. Porozumienie o współpracy zostało podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Korea Overseas Infrastracture & Urban Developmnet Corporation (KIND) – ma ona dotyczyć współpracy gospodarczej przy znaczących projektach rozwojowych. Ponadto minister ziemi, infrastruktury i transportu Won Hee-ryong spotkał się z ukraińską wiceminister infrastruktury Oleksandrą Azarkhiną, aby omówić współpracę w zakresie odbudowy Ukrainy. Obie strony podpisały memorandum dotyczące realizacji projektów odbudowy infrastrukury. Minister Won Hee-ryong uczestniczył także w spotkaniu z polskim ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz pełnomocniczką rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigą Emilewicz, aby omówić możliwości dwustronnej współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

Na płaszczyźnie zachęcania sektora prywatnego do zaangażowania się w pomoc Ukrainie Korea Południowa skupia się na przygotowywaniu kanałów do przyszłej współpracy, która będzie mogła się rozpocząć dopiero po zakończeniu wojny. W tym celu w maju odbyło się forum Korea-Ukraine Future Cooperation Meeting zorganizowane przez Korea Chamber of Commerce and Industry wraz z Ambasadą Ukrainy w Seulu. W wydarzeniu udział wzięła pierwsza wicepremier Ukrainy Julija Swyrydenko oraz przedstawiciele takich firm jak Hyundai, Lotte, POSCO, Doosan czy Korea Aerospace Industries (KAI). Podczas spotkania omówiono współprace infrastrukturalną – w tym na płaszczyźnie energetyki jądrowej.

Pomoc rozwojowa obok pomocy humanitarnej pozostaje główną płaszczyzną koreańskiego zainteresowania w kontekście pomocy Ukrainie. Korea Południowa obawiając się rosnących nacisków społeczności międzynarodowej na przekazanie Ukrainie broni, coraz mocniej angażuje się w manifestowanie poparcia dla wielowymiarowej odbudowy Ukrainy – poprzez współpracę dwustronną (w tym aktywizowanie sektora prywatnego) oraz wielostronną (poprzez wspieranie międzynarodowych organizacji). Interesującym polem współpracy jest chęć podejmowania wspólnych inicjatyw z Polską, które mogą przełożyć się na dalsze wzmacnianie strategicznego partnerstwa między Warszawą i Seulem.